Homeopatika na zánět
Hlavním bodem je uvědomit si, že horečka samotná není onemocnění. Jde o zdravou reakci organismu, který se snaží vypořádat s nemocí.
Jak se správně chovat při horečce? Určitě je dobrý klidový režim. Pokud to tak necítíme, nemusíme za každou cenu ležet na lůžku, ale věnovat bychom se měli spíše klidnějším aktivitám. Při vysokých horečkách se většinou vyskytuje nechutenství. Nenuťte sebe ani své děti do jídla, opravdu není zapotřebí aby jedli hodně. Ale sem tam by sezobnout něco měli – hlavně nabízejte ovoce, zeleninu – kvůli antioxidantům, které obsahují. Dále není od věci udělat vývar – většinou bývá dětmi dobře přijímán i při nechutenství. Je to takový ionťák – tělo hydratuje a dodá mu energii.
Belladonna - Rulík zlomocný: Největší protizánětlivý lék. Stav kdy je nástup velice rychlý, zarudlost, rozpálená hlava a studené nohy. Záněty v první fázi. Dávkování: kulička po 5 - 10ti minutách.
Dulcamara - Lilek potměchuť: Horečky po promoknutí, prochladnutí, ofouknutí. Spousta symptomů spojených s vodou, které se nejčastěji usazují v očích a na krku. Dávkování: kulička po 5 - 10ti minutách.
Gelsemium sempervirens - Žlutý jasmín: Tento lék je vhodný pro vše, co pozvolna narůstá - pozvolna navyšující se teplota až do horečky, často s bolestí hlavy, napětí... Nemoci vyvolané špatnými zprávami. Počáteční stádia chřipkových onemocnění. Dávkování - první den 3 kuličky (ráno, odpoledne, večer), druhý den 2 kuličky, pak 1. (Mimo jiné je to i lék první volby na trému.)
Pomoc z přírody a jiné tipy
Všeobecně nedoporučuji snižovat teploty pod 38,5 °C. Tělo zvýšenou teplotu potřebuje pro boj s patogeny. Rychleji se při ní léčí.
-
Pro rychlé vypořádání se s nemocí je důležité zůstat v klidu doma a odpočívat. Tělo potřebuje bojovat, tak ho nebudeme zatěžovat čímkoli, čím to není nezbytné.
-
Pijeme hodně tekutin - při horečce se potíme, proto je zapotřebí dodávat stracené tekutiny ve zvýšeném množství aby nedošlo k dehydrataci. (Minimálně 2 litry denně bychom měli vypít určitě). Voda hydratuje a zvlhčuje vyschlé sliznice. Vhodné je dodat tělu vitamín C, například pitím obyčejné vody s citronem, nebo jinými citrusy. Z teplných nápojů je vhodný čaj s medem a citrónem.
-
Jíme hodně ovoce a zeleniny - ovoce a zelenina obsahuje vitaminy a antioxidanty, které nám dodávají sílu a napomáhají tělu rychleji se zbavit patogenů.
Mezi základní bylinky, které nám snižují horečku (můžeme z nich udělat čaj, nebo pít ve formě šťávy) jsou:
Květy a plody černého bezu - černý bez obsahuje hodně vitaminu C a podporuje pocení.
Květy lípy srdčité - podporuje pocení.
Heřmánek pravý - tlumí bolesti, uklidňuje organismus a podporuje pocení.
Máta - vyvolává pocit chladu a znecitlivuje.
Meduňka lékařská - podporuje pocení
-
S horečkou nás většinou provází i nechutenství. Jako vhodné jídlo jsou vývary. Dále můžeme konzumovat rýžové, nebo ovesné kaše. Pokud opravdu nemáme vůbec na nic chuť, snažíme se alespoň dostatečně pít a sníst nějaké ovoce.
Technické snižování horečky:
-
Sprcha: Vysprchujeme se vlažnou sprchou. Voda by měla být příjemně chladivá, ne ledová aby tělo neutrpělo teplotní šok. Případně se můžeme osprchovat vodou jakou jsme zvyklí, ale necháme ji na sobě samovolně osychat místo toho abychom se utřeli do ručníku.
-
Tulení tělo na tělo: Tímto způsobem se sráží teplota nejčastěji malým dětem. Vyslečeme je i sebe do naha a bez přikrývky se k nim tulíme tělo na tělo (pokud jsme bez teplot). Naše teplota je nižší než jejich, tudíž jí tímto snižujeme, ale zároveň tělo nevystavujeme nadbytečnému chladu.
-
Studený zábal z prostěradla: Bavlněné nebo lněné prostěradlo namočíme do studené vody, vyždímáme jej a nemocného zabalíme od paží až po kolena. Toto opakujeme každých 15 minut, dokud teplota neklesne alespoň na 38°C. Poté nemocného přikrejeme a místnost dobře vyvětráme. Teplotu dále nesnižujeme.
-
Studené obklady: Méně nepříjemnou metodou je chladit třísla, podpaží, čelo, šíje, případně i zápěstí jakýmkoli způsobem. Ideálně kus látky namočený ve studené vodě, případně můžeme do látky zabalit kus ledu. Do vody na obklady můžeme kápnout trochu levandulového nebo heřmánkového oleje. Tyto bylinky mají uklidňující účinky.