Léčba naraženiny, pohmožděniny a jiných zranění

Homeopatická pomoc

Pohmožděníny, naraženiny - akutní homeopatie. Poradna Jany Trávníčkové https://www.lecbaodzakladu.cz/pohmozdeniny-a-narazeniny/Arnica montana - Prha horská: Snižuje bolesti po fyzické námaze, urychluje hojení pohmožděnin, modřin, výronů, naraženin. Nedoporučuji ji užívat tam kde teče krev - krev čistí ránu a po arnice hrozí, že se rána zacelí moc rychle a vznikne tam zánět - vhodnější je užít equisetum a pak až arniku. Dávkování - 3x po hodině kuličku (5 nebo 9 ch). Pokud očekáváme fyzickou námahu, dáme si kuličku těsně před začátkem.

Equisetum hiemale - Přeslička zimní: Urychluje hojení, ale ne tak rychle jako arnika. Nechá rány dočistit (chvíli krvácet). Vhodné použití na jakékoli rány co krvácí, například rány po trhání zubu, nebo operacích (po šití). Dávkování - první den 3 kuličky (ráno, odpoledne, večer), druhý den 2 kuličky, pak 1. Homeopatika užíváme v potenci 5 nebo 9 ch.

Causticum: Otřesy z pádu, nárazu, natažené šlachy, natržené vazy. Dávkování - první den 3 kuličky (ráno, odpoledne, večer), druhý den 2 kuličky, pak 1. Potence 5 nebo 9 ch.

Hypericum perforatum - Třezalka tečkovaná: Jedná se o nejlepší akutní lék na přetížení nervové soustavy a vodivost nervů. To znamená, že je vhodné ji použít tam, kde byla nějakým způsobem zasažena nervová soustava - např. bouchneme se kladivem do prstu, vystřelující bolesti po nervech, bolesti nervů po zranění (pokousání zvířetem..). Dávkování - první den 3 kuličky (ráno, odpoledne, večer), druhý den 2 kuličky, pak 1. Potence 5 nebo 9 ch.

Pomoc z přírody a jiné tipy

Pomoc z přírody

Heřmánek lékařský: heřmánek obsahuje flavonoidy a éterické oleje, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Proto je vhodné mimo jiné z něj vyrobenou mastičku použít k léčbě zánětů kůže, vředů či popálenin.

Máta (jakákoli): máta obsahuje mentol, což je látka, která dráždí chladové kožní receptory. Díky tomuto dráždění cítíme na kůži příjemný pocit chladu. Mátovou mastičku, nebo rozemnuté lístky je vhodné použít proti zánětům. Dále zmírňuje účinky popálení nebo opaření a bolest od bodnutí hmyzem.

Homeopatická pomoc při různých zraněních. Poradna Jany Trávníčkové https://www.lecbaodzakladu.cz/pohmozdeniny-a-narazeniny/Měsíček lékařský: Jeho esenciální oleje stimulují hojení ran, steroly a karotenoidy mají antiseptické, protizánětlivé účinky. Ve formě obkladu, masti či tinktury ho používáme na těžce se hojící rány a vředy.

Kostival lékařský (lidově zvaný černý kořen): obsahuje skizové látky, třísloviny, silice a alkaloidy. Tyto látky blahodárně působí na otoky, regeneraci tkání a vazů, kožní problémy, popálení. Vysoké protizánětlivé účinky kostivalu napomáhají i při zánětech kloubů. Účinný je jeho kořen který sbíráme z jara před kvetením nebo v září a říjnu po odkvětu.

Čerstvé listy jitrocele kopinatého: mají hojivé a antibakteriální schopnosti. Díky vysokému obsahu kyseliny křemičité, která spevňuje pojivové tkáně, a zinku urychlujícího zacelování ran, je tato rostlinka vhodná na nehojící se rány. List třeme mezi prsty dokud nezačne pouštět šťávu. Tou pak zraněné místo pokapeme.

Řepík lékařský (lidově zvaný královská bylina): má velmi široké pole působnosti. Jak urychlit hojení ran? Na to používáme odvar z jeho listů, kterým rány potíráme. Potírat je můžeme i řepíkovou mastí.

Dub: Odvar z dubové kůry můžeme také použít pro uhrychlení hojení ran. Zejména koupele v odvaru z dubové kůry mají blahodárné účniky na mokvavé rány, vředy, praskliny, křečové žíly, ale i proleženiny a popáleniny. Tento odvar velice rychle zastavuje krvácení.

 

Přejít nahoru